В навечерието на Рождество Христово ще ви разкажем за нарко-комуната БЕтел. Младежите, потърсили помощ в нея са на възраст между 20 и 36 години. Всички те са имали хероинова зависимост, заради която близките им са ги изоставили. За това как хората в комуната успяват да се преборят с хероиновата зависимост - вижте в следващия репортаж.
Комуната е създадена от испанеца Хосе Ремсел и съпругата му Диана, които преди 7 години започват да помагат на български наркозависими младежи.
Диана Ремсел: „Основният пример, основния метод, с който работим е ние самите да им бъдем пример като семейство с Хосе в християнска етика и морал и те самите като пример на подражание да започнат да го изграждат за самите себе си, защото всичките те са мъже в една благотворна възраст, в която искат да създадат семейство, да се реализират като бащи.”
Комуната не се се финансира от държавни институции, напрактика, младежите се издържат, като отглеждат домашни животни, освен това поправят стари мебели, получени като дарение, а после ги продават .
Ивайло Христов: „Ако има нещо счупено и подлежат на реставрация- реставрираме ги и после ги продаваме в магазини, защото така се издържаме. Така си плащаме ток, вода. ”
В къщата живеят около 18 момчета. Тези, които застанаха пред камерата ни споделиха, че преди да дойдат в комуната на няколко пъти са били близо до смъртта заради свръхдоза.
Александър Андреев: „ 7 – 8 пъти съм колабирал и съм се събуждал в болницата на системи, ... но един път бях с единия крак в гроба ако не бях паднал на улицата там да ме видят едни хора бях заминал.”
Ивайло Христов: ”В болница бях и аз тогава се стреснах, и тогава разбрах, че имам проблем и трябваше да потърся помощ вече.”
Когато Хосе и Диана закупили имота в село Владимир и основали наркокомуната, жители на селото първоначално се държали враждебно, по–късно видели, че момчетата не са опасни.
Диньо Вълев: „ Отначалото да ти кажем право, като разбрахме не бяхме съгласни, защото имаме предвид какво представлява наркоманията, но известно време като почна да идват едни идват, едни си отиват... досега нямаме проблеми с тях.”
За 7-те години, от както съществува, през комуната са преминали над 800 младежи, като голяма част от тях вече не посягат към дрогата.
репортер СВЕТОСЛАВ ПЕНЧЕВ