ДОКУМЕНТИТЕ ЗА СЪЕДИНЕНИЕТО
В деня на Съединението ще ви разкажем за някои от документите, свързани с историческата дата, както и с човека събрал най - подробен архив за събититията от 6 спетември 1885 година.
Сред българите осъществили Съединението на Княжество България с Източна Румелия, наред с имената на Захари Стоянов, Иван Стоянович, Димитър Ризов и Коста Паница, е и това на юриста Иван Андонов. Благодарение на документите събрани от него, голяма част от информацията свързана със Съединението е съхранена и до днес. Неговият архив е послужил на историците да опишат историческите събития от 6 септември 1885 г. в учебниците ни по история.
Дарина Билярска, експерт Държавна Агенция Архиви: "В неговия архивен фонд се намира и прокламацията, която е издадена от името на Тайния централен революционен комитет, с която се обявено Съединението. В неговия архивен фонд са запазени разбира се и указите, Манифеста, с който княз Александър Батенберг, приема делото на Съединението. Указите за назначаване на избори, вече след приключилата сръбско българска война."
Сред любопитните документи от архива на Иван Андонов е юбилейно издание на вестник Пловдив с коментар, който изразява обществените настроения по това време, датата Шести септември да се превърне в официален празник. В коментара четем:
Дарина Билярска, експерт Държавна Агенция Архиви: "Кое пречи на почитаемото правителство, да го направи официален този празник. Ние молим поне занапред да стане това, с което ще се даде възможност във всяка година да става по-бляскаво отпразнуване на днешния ден... И трябва да ви кажа че 113 години след това, през 1998 година НС взе решение 6 септември да се обяви за официален празник в България."
Единствената жертва на шести септември 1885 година е капитан Райчо Николов, офицер от българското опълчение, застрелян в центъра на Пловдив, на когото пловдивчани отдават почитат всяка година.
репортер СВЕТОСЛАВ ПЕНЧЕВ