Филм за изобретателят Илия Вълков - Юл Браун


Плазмa от вода - възпламенен Браунов газ - HHO

 

Двама българи създадоха генератор, който превръща водата в плазма. Системата може да се използва за евтино домашно отопление, за изгаряне на битови и радиоактивни отпадъци, както и за заваряване на несъвместими материали. Създателите на технологията са инж. Борислав Борисов и президентът на КТ „Подкрепа” д-р Константин Тренчев.

Двамата българи са разработвали технологията в продължение на 3 години. Генераторът им използва 500 вата електричество и може да произведе енергия, достатъчна да затопли 5 радиатора до 50 градуса. 
 

Константин Тренчев:

- При нас се получава един пламък, който е много сходен с брауновия газ, но начина на получаването му е много различен.


инж. Борислав Борисов:

- Една сложна компилация между Браунов газ, плазма, свободни йони, като резултат е това което виждате на камерата.
- Казахте свободни йони, а те от къде идват?
- От водния разтвор.
- При самото включване се възпламенява и водата, как точно се случва? 
- Защото се затваря веригата долу между двете струи и после тръгва пламъка.
 

Технологията може да намери практическо приложение във всички сфери на бита и индустрията.
 

Константин Тренчев:

- Разбира се щом има много голяма температура това може да изгори всякаква материя и това с особена сила се отнася за отпадъците с каквито е зарината цивилизацията, но има специфични отпадъци където трябва да сме сигурни че всичко е унищожено, считаме, че може да се използва за унищожаване на ядрени отпадъци.
 

До тук всички свойства напомнят за тези, на брауновия газ в състояние на горене. Изобретателите са подали документи за патент в Женева. Това е и причината да не желаят да споделят подробности около технологията. 
 

инж. Борислав Борисов:

- Свежда се до пускане на едно копче, нищо повече .
- Предполагам, че използвате и някакъв електролит вътре?
- Това е част от малките тайни?
- Самата конструкция какво представлява?
- Образно казано захранващ блок, който осигурява захранването на двата електрода
 

Според д-р Тренчев интересът към технологията е огромен. 
 

Константин Тренчев:

- Министър Добрев го поканих да го види в домашна обстановка дойде, беше приятно впечатлен, хора от да кажем шефа на ядрени отпадъци прояви интерес също го е виждал.
 

Изобретателите са скептични, че генераторът им може да започне да се произвежда у нас. Те са решили да предложат изобретението си за реализация в чужбина. 

репортер СВЕТОСЛАВ ПЕНЧЕВ


КАК ДА СИ НАПРАВИМ ТОК?

КАКВО ИЗОБРАЗЯВАТ ДРЕВНИТЕ ИКОНОГРАФИИ?

 


ИМИ ЛИ КОСМИЧЕСКИ МОТИВИ В ПРАВОСЛАВНАТА ИКОНОПИС

Събота, 26 Януари 2013 14:27


 

„И видя друг силен ангел да слиза от небето обгърнат от облак, над главата му дъга, а лицето му като слънце, а нозете му като огнени стълбове“.

 

Този и други подобни текстове, които присъстват в книги от Стария, и от Новия завет, дават основания на уфолозите да смятат, че библейските писатели описват исторически събития, свързани с посещения на жители от други планети. Във филма си „Колесниците на Боговете“, станал известен в България, като Спомени от бъдещето, швейцарецът Ерих Фон Деникен още през 70-те години на миналия век показва факти в подкрепа на това, че представители на по - развити цивилизации многократно са посещавали планетата ни, а много пъти дори са се намесвали в развитието на нашата цивилизация.

 

Съществуват старинни християнски фрески и икони, в които според някои са

запечатани библейски събития, че в древността представители на други цивилизации са посещавали Земята. Емблеметична сцената в християнската иконография е тази с огнената колесница в която свети пророк Илия е взет жив на небето.

 

Божидар Димитров, директор на НИМ:

-Той се рисува с колесница с четири коня, някъде в облаците и тъй нататък.. понякога колесницата гърми трещи и така подсказва иконописеца.

 

Освен сцената със свети пророк Илия в някои фрески и стенописи се срещат капковидни тела във въздуха обкръжени от светлина и отдалечаващи се едно от друго, а в сърцевината им са изобразени човекоподобни фигури. Според търсачите на НЛО това е едно от доказателствата за това, че зографите или са виждали подобни обекти или са имали информация за тях. Мнението на изкуствоведите и специалистите в иконопистта обаче е , че така се изобразяват стилизирано херувимите и серафимите.

 

 

Теофана Матакиева, изкуствовед:

 

- Ангелите се описват винаги във облаци от светлина . По начало изкуството на иконописта пресъздава един свят, който не е познат, който не знаем до колко е зрим със образите от зримата действителност. Той го овеществява с оглед да стигне до нашето познание и до нашата представа. Това, което е описано във Библията е точно това, те са в облаци от светлина, те са светлини създания те са нетленни създания. Така, че дали това е някаква генетична памет на човечеството, че такива хора са идвали, не хора , хуманоиди или друга цивилизация не мога да твърдя.

 

 

 

 

Нерядко в сюжета „Преображение”, Христос е представен с изписана около него елипсовидна форма. От нея обикновено излизат три широки лъча. Тази форма също според някои показва, че древните иконографи или са виждали чужди планетни летателни апарати или знаели, че такива са идвали на земята. В България иконографски изображения, от такъв тип които будят въображението на мнозина, има в старата църква на Кремиковския манастир, от 14 век и църквата в село Добърско от 17 век.

 

Божидар Димитров, директор на НИМ:

- На две фрески е. Не само на едно място. Христос е нарисуван, че се възнася към небето в нещо, което много прилича на съвременна ракета.

Т. е. Някакво конусообразно тяло със супла, от които изригва огън, а наоколо паднали зариват се с ръце хора, очевидно поради силния гръм и трясък, каквито издава една излитащата ракета.

 

Според богословската трактовка обаче, става дума за символика, изобразяваща славата на Бога. На езика на изкуствоведите и специалистите по християнско изкуство, фигурата се нарича МАНДОРЛА. В иконографията има различни видове мандорли – кръгли, полукръгли, изнесени в горния край на композицията, с форма на бадем, изтеглени по вертикалната ос или елипсовидни с остри горен и долен край. Специалистите я определят като йерархично най-важният елемент в иконата, който редом с нимба е основополагащ при изграждането на композицията. Тя е небесен атрибут, носещ в себе си Божествено послание. Христос се изобразява в нея на фона на кръгове в син, червен или жълт цвят или в друга условна тоналност. Господ е в златиста, огненочервена или в бяла одежда. В този случай символиката на бялото или червеното е равносилна на златото. Мандорлата обикновено се използва при сцени, свързани с библейските събития Преображение Господне, Слизането на Христос в Ада, Възнесение Христово и Успение Богородично.

 

доц. Иван Рашков, богослов:

 

Христос се изобразява в елипсовидно или кръгло сияние, което е символ на неговата Божествена слава, на неговото божествено естество. Християнското искуство търси такива символи, за да може да иобрази и да представи във видими, видими адекватни изображения, до колкото е възможно да се изобрази това, което е невидимо и трудно въприемано от християните

 

 

Теофана Матакиева: изкуствовед:

 

-И обикновено представлява този облак описан в Библията, многократно, който обвива ангелите и е в една елипсовидна форма понякога от нея излизат лъчи, а друг път цялата е оградена от едно сияние подобна на слънчево и тя се среща, като в иконопистта, так и в фреските и в стенописите. Естествено извора за тази сцена знем, че след 9 век, след иконоборчеството до 11 век се изгражда византийската схема за канона в икконографската интерпретация .

 

 

 

 

Един от най-старите варианти на подобни геометрични фигури изобразени около Сина Божий е мозайка от 6 век в манастира Света Екатерина в Синай изобразяваща „Преображение”. Във византийските икони от 14 и 15 век се срещат композиции и без тези форми. Счита се, че ако е вписвана тази Божествена форма, иконописецът е причисляван към исихастките кръгове. Ако отсъствала, го причислявали към „хуманистите”. По-реалистичните изображения, в които Христос, е изправен върху планината Тавор без около него да е описан този символ, са от по-късен период. Някои изследователи считат, че тази форма е свързана с индоевропейската концепция за духовното начало като светлина.

 

 

 

В иконографията всички сюжетни линии и библейски сцени се изобразяват по строго определени правила, наречени канони и ерминии. Дали в тези правила има изрични указания за изобразяването на Исус Христос по този начин?

 

Теофана Матакиева, изкуствовед:

 

- Никъде не е оказана Мандорлата, но предполага се, че иконописците, които ползват ерминиите има над 30 атонски ерминии известни 19 български, които са такива иконографски наръчници. Всички стенописи, някои от които са от 16 век на български църкви, други и от Възраждането представят Възнесението или Преображението винаги с Мандорла. Но иконописците винаги са били длъжни да бъдат грамотни, така, че предполагам, че се е препредавало една информация легендарна...и ето тука пак в мандорла на успение Богородично виждате и виждате ли в това сияние, тя пък е много хубава с това, че е изпълнена с ангели с безтелесни ангели.

 

Най-ранните иконографски изображения в които се рисува МАНДОРЛА, са от 6 и 7 век, но от тях не са останали много. Специално за фреските в България от този период няма запазени иконографски изображения.

 

Божидар Димитров, директор на НИМ:

- Значи изключително устойчиво по ранни стенописи ние в България от 11 век нямаме запазени, тъй като те много бързо се повреждали, в древността, когато не е имало реставратори или са ги изчегъртвали, за да нарисуват нови, или са полагали един дебел пласт вар и върху, като насичат обаче, за да може да хване варта и върху тях са рисували новите фрески.

 

Сред изображенията, поставящи много въпроси пред непредубедения наблюдател, е една фреска от 14 век, изобразяваща Разпятието на Христос. Тя е запазена в църквата на манастира в Косово, Високи Дечани, на която вместо Слънцето и Луната, са нарисувани други фигури. Подобни изображения се срещат във фрески в църквата на Рилския манастир, както и в някои икони в български църкви от 11 до 17 век.

 

доц. Иван Рашков, богослов:

 

- През определени периоди, когато се дискутира тази тема се спекулира във връзка със изображенията на слънцето и луната от дясно и отляво на Христовото Разпятие. Не става дума за никакви извънземни неидентифицирани обекти, а и в тези сцени християнството използва тази символика. Слънцето и луната в прекия смисъл са персонификация на Стария и Новия завет. Слънцето на Новия , а Луната на стария завет. В различните паметници, където е представена тази сцена. Имаме различни изображения, някои по-абстрактни, други по стилизирани, но това е виждане на самия художник.

 

 

Понякога освен типичните изображения на слънцето и луната са в случая, който вие питате са персонализирани Слънцето и Луната във човешко лице, антропоморфна иконография. Сега тези лъчи, които излизат извън тези дискове не са основание да бъдат смятани, като извънземни обекти или НЛО или каквото и друго да било.

 

Привържениците на хипотезата, че в старинната иконопис съществуват и други фигури, напомнящи на части от летателни апарати, се позовават и на често срещаните дискообразни форми, изобразени в горната част на иконографски изображения, свързани с Кръщение Христово, Благовещение и други Старозаветни или Новозаветни събития.

 

доц. Иван Рашков, богослов:

 

- В горен план се изобразява, в горен план на иконата или на иконописното изображение се изобразява полукръг, който на технически език означава небесен сегмент, от който се подава в някои паметници, символ на Бог Отец, или пък антропоморфно изображение по-късно на Бог Отец, а също така и три лъча които излизат от този полукръг. Това е Рождество Христово и ето виждате ангелския чин горе, те са винаги във някакво такова светлинно, абсолютна асоциация може да се направи

 

Независимо какви са трактовките за споменатите изображения в древната иконография, предположенията, че зографите са нарисували летящи машини или космически апарати остават.  

 

автор СВЕТОСЛАВ ПЕНЧЕВ