СТУДЕНИЯТ ЯДРЕН СИНТЕЗ - РЕВОЛЮЦИЯ ИЛИ БЛЪФ?
Андреа Роси, италиански учен : „В близко бъдеще тази енергия ще може да се използва за производство на електричество, защото ние откриваме по-добър начин за производството на електроенергия, което ще отнеме най-много една-две години. 00:30 Може би в малко по-далечно бъдеще тя ще може да се използва за захранването на кораби, влакове, автомобили дори и самолети.“
доц. Пламен Физиев, физик, СУ „Св. Климент Охридски“: „Тази история тръгна по един ненаучен начин, обявява се публично някакъв грандиозен резултат, който ще спаси човечеството, а научната страна, просто я няма. Нищо!“
д-р Стоян Съргойчев, физик: „Сегашната физика се базира на постулати и на уравнения, възприети аксиоми, които са потвърдени с така наречения копенхагенски формализъм. Това става в началото на миналия век, пък е известно, че преди това се е считало, че пространството съдържа етер.“
Напоследък все по-често ни заливат прогнози, според които енергийните ресурси на планетата свършват и човечеството е изправено пред глобална енергийна криза, която ще ни върне в каменната ера. В отговор на това изобретатели и учени от цял свят предлагат своите решения за евтина и безопасна енергия. Един от тях е италианският учен Андреа Роси, който твърди, че е създал технология, при която с подаване на малко електричество, конструирания от него реактор излъчва енергия, достатъчна за отоплението на средно голямо жилище. Роси твърди, че реакторът му може да се самоподдържа в продължение на часове, без намесата на външен енергиен източник. По думите му, в основата на изобретението е смесването на нано прах от никел с водород, който се подава под налягане в реактора. Изобретателят не разкрива изцяло точно как работи устройството, но казва, че при смесването между водорода и никела се извършва ниско енергийна ядрена реакция при което се получава мед с отделяне на топлина до 10 киловата.
Андреа Роси, италиански учен: „Предпочитам да го нарека ниско енергийна ядрена реакция. Има ефект, който издава наличието на такава реакция. Не съм сигурен, че имаме истински синтез. Но открихме следи от 511 кев гама лъчи на изхода на процеса, които са емисия на позитрон и електрон, а електрона е продукт на протон, превърнат в неутрон. Така, че може би … има някакъв вид синтез в реактора, но не мисля, че това е главният енергиен източник на процеса.“
Може би заради това, че Андреа Роси първоначално нарича технологията си студен ядрен синтез и не дава конкретно обяснение за точните процеси, които протичат в реактора му, научната общност по света, а и у нас се отнася скептично към откритието. Според ядрените физици, сливането на атомни ядра, при което се получава ядреният синтез, е възможно само при високо налягане и температури от порядъка на милиони градуси.
доц. Евгения Бенова, физик, зам.-ректор на СУ „Св. Климент Охридски“: „По естествен начин това става в слънцето, където температурата е от порядъка на десет, петнайсет милиона градуса и плътността е доста голяма. Поради тази причина се доближават ядрата и непрекъснато се поддържа процес на сливане.“
От 2006 г. няколко държави, включително и България, разработват първата термоядрена централа във Франция. В проекта, наречен ИТЕР, са вложени над 10 милиарда евро. Според научните среди, този метод е единственият, който може да осигури безопасна и безкрайна енергия за човечеството. Горивото на такъв тип централи е плазма, получена от термоядрен синтез между изотопи на водород. Проектът е на път да се забави, тъй като плазмата, за момента не може да съществува дълго време.
доц. Евгения Бенова, физик, зам.-ректор на СУ „Св. Климент Охридски“: "Но удържането на плазмата в този тип устройства, които са с магнитно удържане, наистина в момента е доста кратко. Целта на проекта ИТЕР е да постигне едно по-продължително удържане на плазмата, като на първия етап, който се предвижда за 2019 - 2020 г. се очаква да се получи самата плазма, той да работи, това устройство до към 2034 г. и през това време да се постигне цикъл на работа, който е, така да се каже, непрекъснат. Т.е. да може да се самоподдържа този процес и само да се внася допълнително гориво. Нагряването, което се получава вътре, да нагрява това гориво и да прави процеса на термоядрен синтез.“
Въпреки, че постигането на контролиран термоядрен синтез да е планирано за обозримото бъдеще, ядрените физици не се съмняват в неговото приложение. За разлика от термоядрения синтез, студеният синтез не намира подкрепа в научните среди.
проф. Румен Ценов, физик в ЦЕРН: „Такава реакция не е възможна поради енергетически съображения, т.е. масата на протона плюс масата на електрона е по-малка от масата на неутрона и недостигащата енергия е от порядъка на една, две десети мега електрон волта и такава енергия почти няма какво да, кое взаимодействие да добави към електрона за да се получи такава реакция.“
доц. Пламен Физиев, физик, СУ „Св. Климент Охридски“: „Ядреният синтез се състои в това, че трябва да доближите две заредени еднакво частици. Например два диотерия, това е два протона с по един неутрон и ако ги доближите достатъчно близо те ще се слеят и ще образуват нов тип елемент, ядро на нов елемент. При това се отделя огромна енергия . 04:40 Но за да направите това доближаване вие трябва да засилите твърде много двете първоначални ядра. За което единственият известен практически начин е да нагреем веществото до висока температура, при което топлинното движение позволява на частиците да се сближат и да почне ядрената реакция.“
проф. Румен Ценов, физик от ЦЕРН: „Възможно е да се използват и други методи за ускоряване на тия ядра, примерно ускорители. Но това е, как да кажа, многократно по-скъп метод от гледна точка на загуба на енергия. Така че студен ядрен синтез е възможен, въпросът е на каква цена. Това, което ние искаме да постигне е процес, който дава повече енергия, отколкото е вложена в неговото иницииране и поддържане. За сега единствената възможност, която ние виждаме е нагрятата плазма. Т.е. горещ ядрен синтез. Никакви, до-сега поне идеи, за това как може да се получи повече енергия отколкото е вложена, без да се използва нагряване на работното вещество, поне на мен не са ми известни.“
Според българския физик д-р Стоян Съргойчев, който повече от десет години работи в Канада, процесите в реактора на Андреа Роси имат своето логично обяснение, но съвременната физика не може да го посочи.
д-р Стоян Съргойчев, физик: „Известно е че преди 20-тия век се е считало, че пространството съдържа етер. Началото на миналия век, обаче понеже не са били обяснени свойствата на етера, като модел, като физически модел, се е решило да се стъпи на математически постулати и аксиоми. Започва да се развива физиката, като математическа, на базата на математически уравнения. При това обаче се получават редица необясними неща и нелогични обяснения, примерно в рамките на квантовата механика, които се премълчават и всъщност това е една от причината, заради която студеният синтез не беше, не само, че не беше предречен, но и до последния момент официално се отрича от цялата наука, че е възможно да се получи енергия.“
Андреа Роси не показва на демонстрацията как е устроен неговият реактор, както и не разкрива цялата информация за протичащите в него процеси. Италианският учен не позволява независими научни екипи да повторят експеримента му, което става повод за спекулации в научните среди.
проф. Румен Ценов, физик в ЦЕРН : „Трябва да обясните какво правите и да дадете достатъчно информация други учени да повторят вашите резултати. Тук обаче се намесва, като виждам ноухау, желание за печалба и т.н., което дълго време ще води до съществуване, така да се каже, в зоната на здрача на тия твърдения и експерименти. Според мен накрая всичко ще бъде забравено.“
доц. Пламен Физиев, физик, СУ „Св. Климент Охридски“: „Аз сутринта гледах сайта на този човек. Роси си е създал фирма и всеки можел, имало голяма опашка, да му даде 1000 долара и да чака след 3 месеца едно приборче, с размер на кутия за обувки, което ще ви реши завинаги проблемите … Сега това мирише на истина, но е спекулация по същество.“
проф. Румен Каканаков, физик, Институт по приложна физика, БАН: „Не бива да се използва думата шарлатанство, просто други думи. Оптимизъм, наивност, голямо желание за нови източници на енергия, пред предстоящата световна енергетична криза. От друга стана пък може да са прекалено скептици, ядрените физици, специалистите по плазма. Защо има си горещ термоядрен синтез. Хвърлят се много пари там система ТОКАМАК, даже във Франция правят цяла електроцентрала на този принцип. Може би след двайсет години, ще я пуснат в действие. И изведнъж след тези сложни свръх скъпи неща да се получи нов източник на енергия, някои предлагат толкова евтин и достъпен източник. Някак си звучи невероятно.“
Съществува теория, която по математически път доказва, все пак доказва, съществуването на студен ядрен синтез. В основата й е залегнала тезата, че ядрото, протоните и неутроните на атомите не са сферични частици, като се приемат в момента, а имат своя структура и форма.
СИНХРОН: д-р Стоян Съргойчев, физик: „Защото при теорията, която аз разработих и дойдох до структурата на атомите се вижда, че стабилните елементи имат строго симетрична структура в атомите, докато нестабилните елементи, ако нямат такава структура те имат много късо време на живот, разпадат се и това е радиация. 10:33 А пък енергията, която се отделя, съгласно моята теория, тази се намира в структурата на пространството, това нещо е основното, от което аз почнах моята теория, за да достигна до структурата на частиците на тези процеси.
Потвърждение, че реакторът на Андреа Роси функционира дават от НАСА. Според техните заключения явлението в устройството на Роси, макар да протича с отделяне на минимално количество гама лъчи, не е точно студен синтез. По-скоро ставало дума за резонанс на водородните молекули в кристалната решетка на никела, при което се отделя огромна енергия, в сравнение с познатите ни до сега химически реакции.
автор СВЕТОСЛАВ ПЕНЧЕВ